„Kitokios pasakos suaugusiems apie karalaitę ir drakoną“. Kas tai?

Visų pirma pasakau tiesiai šviesiai – nors pasakos suaugusiems, jokių erotinių scenų jose nėra. Gali klausytis ir vaikai.

Kadaise rašydama straipsnį vaikų žurnalui „Laimiukas“ apie karalaites pasakose, buvau sukrėsta minties, kad tūkstantmečiais sekamos pasakos, kuriose gelbstimos karalaitės, o už tai gelbėtojas gauna jos ranką ir karalystę, nežiūrint to, kad karalaitė dažnai paaiškėja esanti be galo išmintinga, net sumanesnė už savo gelbėtoją (nes vienaip ar kitaip jam padeda). Vestuvės su gelbėtoju – svarbiausias „prizas“. Joks karalius nepasako: „Dukrele, esi tokia šauni ir išmintinga, valdyk karalystę viena“. Tad šiuolaikinis pasaulis kalba (dažniau bergždžiai rėkia) apie moterų teises, bet nieko nepakeisi, kol kiekvienas savyje neperžiūrėjome mums sektų pasakų.

Šiuolaikinėje vaikų literatūroje daugėja naujoviškų karalaitės vaizdavimų, suaugusiųjų literatūroje irgi rodomos stiprios moterys, bet aš norėjau perpasakoti būtent pasaką suaugusiems, provokuojant juos susimąstyti apie moters ir vyro vaizdinį pasakose ir kaip giliai mumyse tūno senųjų pasakų siužetai. Išsigelbėjimas mano nuomone yra ne galių moteriai pripažinimas, o kiekvieno (ir vyro, ir moters) atsigręžimas į patį save, susivokiant, kas esi ir ko nori. Tai – tikroji pasakos „laiminga pabaiga“ šiandieniniame gyvenime.

 Jeigu prisimintume istoriją, pirmosios pasakos buvo sekamos suaugusiems, ne vaikams. Taigi, pasakas apie karalaitę ir drakoną papasakojau XXI amžiaus dvasia, naujoviškai pažvelgiau į tradicinį siužetą. Lietuvos kultūros tarybai rašydama paraišką stipendijai žadėjau sukurti dvi pasakas, tačiau gimė trys. Mūzų skraidymo grafiko nesuplanuosi…

Pirmąją pasaką jau pristačiau renginyje „Pasakų sekimo čempionatas“ Radviliškyje. Žinote, pasaką skaityti ir ją pasakoti – du skirtingi dalykai. Sekti pasakas – kažkas ypatingo. Man patiko. Gal kada dar papasakosiu?

O kas toliau? Projektas tęsiasi. Grafikė Edita Suchockytė susidomėjo juo ir kurs būsimai pasakų knygų iliustracijas. Bus knyga, nesvarbu, elektroninė ar popierinė. Bet bus. Dar bus daug gražių parodų ir pasakų pristatymų Lietuvos bibliotekose bei internetu.

Kai tik paaiškės daugiau detalių, pranešiu!

Lietuvos kulturos taryba

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.