Rinkimai - Gražiausia ar laimingiausia karalaitė.

Ką renkasi vaikai – būti gražiausiais ar laimingiausiais pasaulyje?

Nors Lietuvoje rinkimų šiemet ypač užderėjo, rašytoja Jolita Zykutė, knygos vaikams „Kaip karalaitė iš grožio konkurso pabėgo“ autorė, surengė dar vienus, tačiau jie su politika neturi nieko bendro.

Ką tik pasibaigusioje Vilniaus knygų mugėje vaikai dalyvavo kūrybinėje provokacijoje „Gražiausios pasaulio karalaitės rinkimai. Ką renkiesi Tu?“. Vietoje balsavimo biuletenių rinkėjai turėjo ant vieno lapo nupiešti dvi karalaites – gražiausią ir laimingiausią pasaulyje, bei atsakyti į klausimą, kuo patys norėtų būti. Šita iš pirmo žvilgsnio žaisminga provokacija rašytoja norėjo patyrinėti esminius dalykus gyvenime – ką apie grožį ir laimę galvoja vaikai.

Aiškindama, kodėl surengė tokius rinkimus, J.Zykutė pasakoja: „Nors knyga „Kaip karalaitė iš grožio konkurso pabėgo“ yra šilta ir linksma istorija vaikams apie draugystę, ji paskatino mane giliau pažvelgti į grožio temą, nes išgirdau, kaip dvi mamos guodėsi, jog jų penkiametės dukros grįžę iš darželio pasakė „Mama, nevalgysiu vakarienės, nes esu stora“. Iki šiol maniau, jog grožio stereotipai spraudžia į rėmus paaugles, tačiau viskas prasideda jau darželyje! Nerimavau, jog dabar, kai toks aktyvus išorinis spaudimas „Būk gražus!“, rinkimuose vaikai masiškai rinksis būti gražiausi. Visgi, didžioji dauguma rinktųsi būti laimingiausi, o ne gražiausi pasaulyje. Tai labai džiugina, tačiau ilgiau pakalbinus vaikus ir jų suaugusius artimuosius išgirdau atsakymų, kurie priverčia susimąstyti apie kitokius stereotipus – „jei graži, tai pasipūtusi ir nedraugiška“.

Piešiniuose laimingiausioji karalaitė nuo gražiausios dažniausiai skiriasi platesne šypsena, vaikai aiškindami piešinius minėjo jau prigijusius stereotipus: gražiausioji karalaitė būtinai turi turėti rožinį sijoną ir aukštakulnius batus, bus aukštesnė už laimingiausiąją.

„Esu labai dėkinga visiems dalyvavusiems už nuomones, nes nėra teisingo atsakymo, kas geriau – būti gražiausiu ar laimingiausiu pasaulyje. Tai kiekvieno individualus sprendimas. Mane labiausiai domina, kodėl vyksta vienas ar kitas pasirinkimas, nes tai žinodami galime labiau suprasti, kas vyksta su mumis ir mūsų vaikais, – sako rašytoja ir žada ateityje tokius rinkimus surengti ir kituose Lietuvos miestuose.

Antradienį, vasario 26 d., 11 val. gražiausios pasaulio karalaitės rinkimai vyks Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje (K. Donelaičio g. 8 / Lydos g. 2), kur vyks mokinių susitikimas su rašytoja J.Zykute.


9 metų Emilija renkasi būti laimingiausia karalaite pasaulyje

7 metų Luknė renkasi būti laimingiausia karalaite pasaulyje

11 metų Morta renkasi būti laimingiausia karalaite pasaulyje
6 metų Emilija renkasi būti laimingiausia karalaite pasaulyje

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *