Jolita Zykutė: „Kiek daug manyje Alytaus”

„Šiuo metu kalbamės su Alytaus lėlių teatru „Aitvaras“ apie galimybę pastatyti spektaklį pagal „Kaip karalaitė iš grožio konkurso pabėgo“, – sako Jolita Zykutė. Alytaus miesto šventėje su knygos „Kaip karalaitė iš grožio konkurso pabėgo“ dirbtuvėmis vaikams dalyvaus rašytoja, šiuo metu Vokietijoje gyvenanti, iš Dzūkijos sostinės kilusi Jolita Zykutė. Pasirodo, Jolita labai norėjo dalyvauti Alytaus gimtadienyje ir pernai, tačiau jį organizavo ne alytiškiai, o konkursą laimėjęs „Renginių fabrikas“. „Išgirdau, kad galiu atvažiuoti, bet turėsiu pati pasirūpinti renginiui palapine, stalais ir kėdėmis, nes jie ne vietiniai ir neturi galimybės. Buvau už tūkstančių kilometrų nuo Alytaus… Pabandžiau ieškoti, bet paskui atsisakiau sumanymo – pernelyg sudėtinga“, – prisimena pašnekovė. Šiemet šventės organizatoriai – alytiškiai, Alytaus miesto teatras, savivaldybė ir Jolita sako pasijutusi laukiama. „Kartais, kad įvyktų gražūs dalykai, reikia ištiesti ranką ir palaikyti iniciatyvą, tik tiek“, – sako ji.
– Kokius prisiminimus siejate su gimtuoju miestu ir kokį jį matote grįžusi šiandien?
– Gimiau ir augau Alytuje, po vidurinės mokyklos išvažiavau studijuoti į Vilnių, kur ir likau gyventi. O po to, kaip juokaudama sakau, „meilės dievams įsikišus“, susipažinau su vokiečiu ir nutekėjau į Hamburgą. Alytuje tebegyvena tėvai ir keletas giminaičių.
Ko gero, natūralu, kad iš pradžių, kai esi jaunas, veržiesi tolyn, o su amžiumi ateina laikas, kai atsigręži į savo pradžią, pradedi galvoti, kas tave suformavo. Tikiu, jog tai, kad lankiau sustiprintą literatūros klasę (buvo toks eksperimentas tuometėje 9-ojoje vidurinėje, dabar Jotvingių gimnazija), prisidėjo, kad šiandien esu rašytoja. Su meile ir begaliniu dėkingumu prisimenu Ireną Buivydaitę-Kupčinskienę, pas kurią šešerius metus lankiau anglų kalbos kursus. Ji ne tik mokė anglų kalbos, bet ir žadino kūrybingumą.
Alytus labai išgražėjo, ir tai tikrai džiugina.
– Alytuje vyksta pasaulio alytiškių sambūriai, gal teko girdėti apie juos?
– Apie pasaulio alytiškių sambūrį šiemet išgirdau pirmąkart. Labai graži iniciatyva. Būna laikas, kai augi ir nori imti, o paskui ateina metas, kai jauti, kad pats nori duoti kitiems.
– Kaip kilo mintis atvažiuoti į gimtojo miesto šventę su gražiausios princesės rinkimų akcija – tam tikra socialine akcija vaikams?
– Paklausiau Alytaus miesto šventės organizatorių, gal jiems būtų įdomu, jei vaikams surengčiau knygos „Kaip karalaitė iš grožio konkurso pabėgo“ dirbtuves. Šį kartą šventės organizatoriai – alytiškiai. Jie mielai sutiko ir reikalingais dalykais pasirūpino. Pasakoju, rodos, banalias buitines detales, bet žinote, kai ateini norėdama kažką duoti, už tai neprašai nei honoraro, nei kelionės apmokėti, o tau pasako „gerai, bet stalais renginiui pasirūpink pati, būdama už tūkstančio kilometrų nuo Alytaus“, tai suabejoji, ar tikrai reikia tai daryti. Kartais, kad įvyktų gražūs dalykai, reikia ištiesti ranką ir palaikyti iniciatyvą.
– Gal turite su Alytumi susijusių kūrybinių planų?
– Kas bus ateityje, dar pamatysime, bet šiuo metu kalbamės su Alytaus lėlių teatru „Aitvaras“ apie galimybę pastatyti spektaklį pagal „Kaip karalaitė iš grožio konkurso pabėgo“. Viskas priklausys nuo gauto finansavimo, bet apie tai, kad šiandien pasaulyje pervertinama graži išvaizda, reikia kalbėti jau su mažomis mergaitėmis, kurios lanko darželį ar pradines klases, ir spektaklis, jį lydinčios dirbtuvės būtų paveikus dalykas.
– Kaip Jums kilo pati idėja atkreipti dėmesį į grožio kultą vaikystėje?
– Gal reiktų tikėti teorija, teigiančia, kad viskas, ką patiriame ir pamatome, kaupiasi mūsų pasąmonėje, sintetinama ir „išlenda“ į pasaulį nauju pavidalu. Nes pamenu, kad dar prieš knygai gimstant viena pažįstama pasakojo, jog jos darželinukė grįžusi iš darželio pasakė: „Mama, nevalgysiu vakarienės, nes būsiu stora“, nors mergaitė normalaus kūno sudėjimo. Ir tai mane stipriai sukrėtė.
Parašiusi knygą pradėjau daugiau domėtis grožio stereotipais ir radau mane pribloškusios informacijos. Jei iki tol galvojau, kad grožio problemos prasideda paauglystėje, pasirodo, tai pasenusios žinios. Jau darželinukės, pasak tyrimų, norėtų kažką keisti savo kūne, jų didžiausia baimė – sustorėti. Skaitydama guodžiausi, kad tai gal „užsienio“ realijos, gal Lietuvoje kitaip. Todėl specialiai pradėjau meninę provokaciją „Gražiausios karalaitės rinkimai“, kur prašau vaikų piešti gražiausią ir laimingiausią karalaites pasaulyje, klausinėju, kokia patys norėtų būti. Kai Vilniuje per Knygų mugę kalbinau mamas, viena jų papasakojo, kad ir jos mergaitė (kuri greičiau liesutė nei apkūni) liūdnai nužiūrinėjo save veidrodyje ir pasakė: „Mama, aš esu stora, mano žandai per stori.“
Dar kita moteris, jau pati tapusi motina, pasakojo, kad vaikystėje tėvas nuolat pašiepdavo jos motiną, vos toji priaugdavo kilogramą (abu buvo sportininkai), ir dukra turėjo „prisižiūrėti“ svorį, kas baigėsi anoreksijos susirgimu. Skaudžios tikros istorijos, o kiek jų niekada nesužinosime?
Kaip kovoti? Psichologai duoda svarbiausią patarimą, kurį nuolat kartoju – ugdykite savo vaikų kritinį mąstymą, kad jie abejotų, ginčytųsi, klaustų. Svarbi žinutė mamoms – jei peiksite savo išvaizdą, dukros perims tai sau, net jeigu dukras ir girsite. Todėl, mamos, jeigu norite gero savo dukroms, visų pirma, pradėkite mylėti savo atvaizdą veidrodyje. Tai ilga sudėtinga tema, kurios vienu pokalbiu neišsemsi.
– Beje, gal teko girdėti, kad Alytaus miesto teatre yra pastatytas spektaklis-socialinis tyrimas „Seen“ (rež. Andra Kavaliauskaitė), skirtas paauglių valgymo sutrikimams?
– Labai gaila, kad apie daugelį dalykų galiu tik paskaityti internete, o ne pamatyti gyvai. Džiaugiuosi, kad ši tema liečiama. Apie tai būtina kalbėti. Kai prieš metus viename interviu kalbinau Vilniaus valgymo sutrikimų centro vadovę Brigitą Baks, ji pasakė, kad jauniausi į juos konsultacijos kreipęsi pacientai (ir tai ne vienintelis atvejis) – aštuonmetės mergaitės. Juk tai dar vaikai…
– Kas ant Jūsų kūrybinio darbo stalo guli šiuo metu?
– Jau parašyta antroji istorija vaikams apie karalaitę – „Kaip karalaitė geriausio draugo pavydėjo“. Mano didysis projektas – romanas „Vienos pranašystės istorija“ – kaip amžinos statybos – vis nesibaigia, nes parašyti knygą yra lengvoji dalis, sunkioji yra viską „suvesti“ į viena, pataisyti. Įdomiausia, kad prasidėjo jis Alytuje. Užuot besiruošusi abitūros egzaminams (kuriuos išlaikiau tikrai gerai), naktimis rašydavau fantazy stiliaus istoriją apie karaliaus dukrą Atilėją, kuri, pasak pranašystės, turi išgelbėti priešų siaubiamą šalį. Kadaise sentimentali meilės istorija virto pasakojimu apie drąsą klausyti savęs, kai, rodos, visas pasaulis sako, jog turi elgtis kitaip, o tu jauti, kad privalai sekti savo vidinį balsą.
Rašydama vaikams noriu pasakoti linksmus nuotykius, bet paliesti rimtas temas, o rašydama suaugusiesiems sąmoningai bėgu nuo realaus gyvenimo ir siūlau pramogą, kur daug jausmų, intrigų ir fantazijos. Ryškiausias vaikystės prisiminimas – darželio auklėtoja susodinusi vaikus paprašo manęs (irgi darželinukės) kitiems papasakoti pasaką. Aš pasakoju, o visa grupė sėdi neprieštaraudama ir klauso. Matyt, ta pasakotoja yra manyje, ir nuo jos niekur nepabėgsiu.
– Viename interviu minėjote, kad verčiau žvelgiate ne į išmanųjį telefoną, bet pro traukinio langą. O kaip pavyksta paskatinti sūnaus saikingą santykį su šiuolaikinėmis technologijomis?
– Pradėkime nuo to, kad aš pati televizoriaus neturiu nuo studijų laikų. Kai Hamburge į svečius atėjo sūnaus darželio draugas, visų pirma, pasidomėjo: „O kur jūsų televizorius?“ „Neturime“, – pasakiau. „Negalite sau leisti?“ – rūpestingai paklausė jis. Aš vos nenusikvatojau. Būtent, negalime sau leisti, nes gaila laiko! Turime vaizdo projektorių, kuriuo galima pažiūrėti DVD filmą iš bibliotekos (o bibliotekos čia turtingos). Bet ir tam gaila laiko.
Iki trejų metų sūnus, ko gero, visai negaudavo žiūrėti filmukų, paskui – valanda per savaitę. Dabar – dvi valandos. Galbūt kažkam pasirodysiu pernelyg griežta mama, bet man nepriimtina, kai mažam vaikui įjungiamas televizorius ar įbrukamas išmanusis telefonas į rankas, kad jis nusiramintų. Pradinėje mokykloje, į kurią eis sūnus, vaikams mobiliuosius telefonus atsinešti draudžiama. Žinau, kad ateis laikas, kai bendraamžių įtaka bus stipresnė nei tėvų nuomonė, bet tikiu, kad tada, kai jis paaugs, mąstymas bus brandesnis, bus galima su juo kalbėtis ir rasti protingus kompromisus.
Toks mano elgesys – sąmoningas sprendimas. Aš pati taip gyvenu. Minimaliai naudojuosi socialiniais tinklais. Nežinau, ar mano telefone yra žaidimų. Geriau skaityti (ar rašyti) knygas, eiti pasivaikščioti, kepti pyragus.
Jeigu neinvestuosime laiko į savo mažus vaikus, taip kurdami ryšį su jais, vieną dieną išmanusis telefonas bus vaikui brangesnis už mamą ir tėtį, ir tai bus ne vaiko kaltė.
– Ar pasiilgstate gimtojo savo miesto ir Lietuvos?
– Kai esi užsisukęs kasdienybėje, tiesiog gyveni ir, atrodo, jog viskas gerai. Tačiau emigracija, nesvarbu, kokia priežastis, yra sudėtingas dalykas. Gali būti puikiai adaptavęsis kitoje šalyje, bet tu visada esi kaip persodintas suaugęs medis, kuris niekaip negali pamiršti savo senosios vietos.
– Ko palinkėtumėte alytiškiams artėjančio gimtadienio proga ir ko pati tikitės iš šios šventės, kurioje dalyvausite?
– Man pačiai ši miesto šventė bus proga pažinti alytiškius iš arčiau, ypač vaikus, išgirsti, kuo jie gyvena. To labai laukiu. Artėjančio miesto gimtadienio proga kiekvienam palinkėčiau būti ta šviesa, kurios jums trūksta. Nesiskųsti, nepykti, kad kažkas blogai, o aktyviai keisti. Mūsų vaikai, matydami gyvą pavyzdį, seks mus.
Žurnalistė Saulė Pinkevičienė 2019 Birželis 13 d. Nr. 70 ( 13300) <Skaityti straipsnį “Alytaus naujienose”>